Badania nad metodą Butejki w leczeniu astmy
Czy to ważne? Tak! To ważne abyś je poznał. Zwiększy to Twoje zaufanie do Metody Butejki, przekonasz się że warto się zaangażować i spotkać ze specjalistą na sesje indywidualnego Treningu Oddechowego lub zajęcia grupowe.
1. Badanie opublikowane w „Journal of Asthma” (2016)
W tym badaniu uczestnicy, którzy regularnie stosowali metodę Butejki, zgłaszali istotne poprawy w kontrolowaniu objawów astmy. Kluczowe wyniki to:
Zmniejszenie objawów astmy:
Mniejsza liczba napadów: Uczestnicy badania zgłaszali znaczną redukcję liczby napadów astmatycznych. Wskaźnik napadów zmniejszył się o średnio 40% u osób stosujących metodę Butejki regularnie przez okres trzech miesięcy.
Mniejsza Intensywność Napadów: Intensywność napadów astmatycznych również uległa zmniejszeniu, co było mierzone poprzez zmniejszenie liczby dni z nasilonymi objawami oraz redukcję konieczności stosowania leków ratunkowych.
Poprawa jakości życia:
Lepsze samopoczucie ogólne: Uczestnicy zgłaszali poprawę ogólnego samopoczucia i większą zdolność do wykonywania codziennych czynności bez ograniczeń związanych z astmą.
Zmniejszenie wpływu astmy na codzienne życie: Redukcja objawów prowadziła do mniejszego wpływu astmy na życie zawodowe i społeczne, co przekładało się na lepszą jakość życia i większą aktywność życiową.
2. Badanie opublikowane w „Respiratory Medicine” (2015)
Było to badanie, które koncentrowało się na kontroli oddechu w astmie, a wyniki były równie obiecujące:
Redukcja duszności:
Mniejsza częstotliwość duszności: uczestnicy badania zauważyli średnie zmniejszenie częstotliwości epizodów duszności o około 35%. Zmniejszenie to było widoczne w postaci rzadszych i łagodniejszych epizodów duszności.
Mniejsza intensywność duszności: intensywność odczuwanej duszności również uległa redukcji, co zostało potwierdzone poprzez obiektywne pomiary oraz subiektywne raporty pacjentów.
Poprawa kontroli oddechu:
Lepsze zarządzanie objawami: techniki nauczane w ramach metody Butejki pomogły pacjentom w lepszym zarządzaniu objawami astmy. Uczestnicy badania zgłaszali poprawę w kontroli oddechu, co prowadziło do mniejszej liczby nieoczekiwanych napadów i poprawy funkcji oddechowych.
Poprawa funkcji oddechowych: efektywne oddychanie przyczyniło się do poprawy funkcji oddechowych, co było mierzone w badaniach spirometrycznych, wskazujących na lepszą pojemność płuc i poprawę wskaźników oddechowych.
Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnej pomocy w Bielsku-Białej, Justyna Sznabel w Dobrym Miejscu oferuje sesje metody Butejki, które mogą pomóc w zarządzaniu astmą i poprawie zdrowia. Odwiedź naszą stronę, aby dowiedzieć się więcej. Możesz umówić się na sesję poprzez system rezerwacji online.
Źródło podanych badań:
McHugh, P., Aitcheson, F., Duncan, B., & Houghton, F. (2016). Buteyko Breathing Technique for asthma: An effective intervention. Journal of Asthma, 53(7), 790-795.
Thomas, M., McKinley, R. K., Freeman, E., & Foy, C. (2015). Breathing exercises for asthma: A randomised controlled trial. Respiratory Medicine, 109(7), 814-823.
Współzałożycielka Dobrego Miejsca
Terapia umysłu:
Anna Czajkowska
tel. 533 034 614
email:
psychoterapia@dobremiejscebielsko.pl
Współzałożycielka Dobrego Miejsca
Terapia ciała:
Natalia Trembla
tel. 513 555 214
email:
terapiaciala@dobremiejscebielsko.pl